DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE PSYCHICZNE I FIZYCZNE NASZYCH UCZNIÓW!
- 21.02.2023
Nasza Szkoła jako JEDYNA w Elblągu bierze udział w Projekcie „Dbamy o siebie - kompleksowe wsparcie na rzecz bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia psychicznego elbląskich dzieci i młodzieży w pandemii oraz w warunkach zagrożenia epidemicznego" organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu.
Do projektu zaklasyfikowało się 10 uczniów wraz z rodzicami, którzy w okresie marzec – czerwiec 2023 będą mogli bezpłatnie korzystać z różnorodnych form wspierających ich rozwój emocjonalno-psychiczny, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów z Pracowni Psychologii Holistycznej w Elblągu.
Dbając o dobro naszych uczniów, do projektu zgłosili się również nauczyciele naszej placówki, pogłębiając tym samym swoje kompetencje z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.
„Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji".
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
- 21.02.2023
W ubiegłym tygodniu zakończył się szkolny turnieju piłki nożnej. W "Wielkim finale" spotkali się jedni z faworytów turnieju chłopcy z klasy 3B oraz sensacja turnieju uczniowie klasy 3 A wspierani przez kolegów z 3C i 1E. By dostać się do finału oba zespoły musieli przejść przez fazę grupową, ćwierćfinał i półfinał. W turnieju brało udział około dziewięćdziesięciu uczniów z klas I-IV, gra był bardzo zacięta ale na szczęście obyło się bez poważnych fauli i kontuzji. Kolejna edycja szkolnego turnieju piłki nożnej odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.
SZKOŁA PRZYJACIÓŁ KOPERNIKA
- 20.02.2023
Konkurs plastyczny na plakat rozstrzygnięty. Uczniowie klas 1a, c,e, 2a wykonali ok.70 prac.Szkolne jury w składzie:Pani Dyrektor Beata Orzech, Pani Mariola Babraj, Pani Aleksandra Witkowska i Pani Aleksandra Maciejewska, postanowło nagrodzić:Julię Sieniuć i Julię Kuźmicz, Olgę Werner z kl.2a, Julię Tymecką, Zuzannę Jasińską, Alicję Rezmer, Adę Kowalczyk, Nikolę Cierzan, Dawida Czerńca z kl 1e, Żenię Statkiewicz i Michała Kucewicza z kl.1a.Wręczenie nagród i dyplomów nastąpi w czwartek podczas szkolnych obchodów 550. Rocznicy Urodzin M. KopernikaPoniżej prezentujemy nagrodzone prac. Można je również podziwiać na szkolej wystawie prac.
T. Rakowska
5
WYCIECZKA DO GDYNI
- 18.02.2023
Dnia 17 lutego br. uczniowie z kl. 2d, 1c, 1a oraz 2a odwiedzili Gdyńskie Akwarium. Oprócz podziwiania morskich okazów ryb i roślin z różnych zakątków świata, braliśmy udział w dwóch warsztatach praktycznych - Chemia wody oraz Geologia Morza Bałtyckiego. Pierwsze zajęcia pozwoliły nam zapoznać się ze składem chemicznym wody w teorii i praktyce, zaś na drugich badaliśmy budowę geologiczną Bałtyku, oglądając pod mikroskopem skały, wapienie oraz bursztyny.
Piątkowy wyjazd do Gdyni zakończyliśmy wizytą w Teatrze Muzycznym. Brodwayowski musical pt. 'Hairspray' (pol. ‘Lakier do włosów') okazał się strzałem w dziesiątkę! W sposób niezwykle przebojowy, barwny i taneczny wprowadził nas w klimat lat 60, przy okazji poruszając problem nierówności rasowej i społecznej. Wieczór spędzony w Teatrze możemy zdecydowanie zaliczyć do udanych.
AT
6
3 LO SZKOŁĄ PRZYJACIÓŁ KOPERNIKA
- 17.02.2023
16 lutego wystartował konkurs na najlepszy poster- plakat, poświęcony Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 Rocznicy Urodzin wybitnyego polskiego astronoma. Prace wykonali nasi koledzy i koleżanki, klas 1a, 1c, 1e, 2a.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu wspaniałych prac.
T. Rakowska
4
FILM JAKO TEKST CZY PRETEKST - WARSZTATY ONLINE
- 16.02.2023
Kolejny raz uczennice klasy 4a znalazły się w elitarnym gronie uczniów z całej Polski, którzy cyklicznie mogą brać udział w warsztatach online prowadzonych przez dr. hab. Lecha Giemzę prof. KUL. To już piąte zajęcia w ramach Spotkań akademickich. Podczas wczorajszego warsztatu uczniowie dokonywali analizy porównawczej noweli filmowej "Piwo" w reż. Stanisława Rózewicza https://www.dailymotion.com/video/x6crf2w oraz opowiadania pod tym samym tytułem autorstwa Tadeusza Różewicza. Żałujcie, że Was nie było, my już czekamy na kolejne spotkanie z cyklu i żałujemy, że z kwietniem skończy się nasza wspólna przygoda...
A. M.
MIŁE ODWIEDZINY
- 16.02.2023
Spotkania z absolwentami zawsze wiążą się z okazją do wspomnień i opowieści. Dziś odwiedziła nasze mury zeszłoroczna absolwentka Julia Węgrzyn, która właśnie z sukcesem zamknęła pierwszą sesję. Julia, dzięki zwycięstwu w konkursie Concilium Civitas, wygrała indeks i od października jest studentką prawa na Akademii Leona Koźmińskiego. Dziękujemy za spotkanie i życzymy samych sukcesów.
Uczniów zachęcamy do zapoznania się z esejem naszej absolwentki - "Niewidzialny ból".
A. M.
81. ROCZNICA POWOŁANIA ARMII KRAJOWEJ
- 14.02.2023
W dniu 14 lutego 2023 roku Asysta Sztandaru naszej Szkoły w składzie: Olgierd Pawłowski, Katarzyna Wojtkun i Emilia Puzdrowska, wzięła udział w Uroczystościach Miejskich 81-ej rocznicy powstania Armii Krajowej (AK). Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową nastąpiło 14 lutego 1942 roku i skupiło w sobie całą patriotycznie nastawioną część narodu Polskiego. Nazwa „AK” stała się symbolem honorowej walki o Polskę. Oddaliśmy hołd bohaterom, którzy oddali życie podczas II Wojny Światowej w obronie niepodległości Rzeczypospolitej.
W.M.
ZDROWIE PRAWEM CZŁOWIEKA, PRAWEM DZIECKA- WYKŁAD Z WIEDZY O PRAWIE
- 14.02.2023
„Nadszedł czas, aby uznać, że zdrowie i prawa człowieka nie były dwoma wzajemnie wykluczającymi się celami”.
Światowa Organizacja Zdrowia- Genewa
14 lutego 2023 r. klasy 1b,2a,3a,4a „Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” Uniwersytetu Gdańskiego, uczestniczyły w wykładzie, który poprowadził opiekun naukowy projektu, dr nauk prawnych, Pan Piotr Zieliński.
Punktem wyjścia było sprecyzowanie terminu zdrowia. W świetle Konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie jest „stanem zupełnej pomyślności fizycznej, umysłowej i społecznej, a nie jedynie brakiem choroby lub ułomności”. W Polsce obywatele mają zagwarantowany konstytucyjny obowiązek ochrony zdrowia ( art.68 Konstytucji RP z 1997 r.). O ochronie zdrowia dzieci traktuje również Konwencja o Prawach Dziecka ( art 9 i 12). Współcześnie coraz więcej problemów wynika z prawa dziecka do zdrowia a wykonywaniem władzy rodzicielskiej. „Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny”( Art.95 p.3 Konstytucji RP). Zadaniem rodziców jest zapewnienie swoim dzieciom zdrowego odżywiania, trybu życia i dostępu do edukacji. Ważne, aby nie dochodziło do zaniedbywania sfery zdrowotnej, emocjonalnej, edukacyjnej, odpowiedniego odżywiania i bezpieczeństwa.
Narastająca na całym świecie epidemia nadwagi i otyłości, a także powiązanych z nimi chorób przewlekłych (tzw. cywilizacyjnych), nie omija również dzieci. Z tym groźnym trendem próbuje walczyć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która opublikowała bardzo konkretne zalecenia. Najważniejsze z nich to:
1.Aktywność fizyczna
2.Zdrowe odżywianie
3.Sen
Zdrowe nawyki to inwestycja w przyszłość dzieci i młodzieży!
T.R
WARSZTATY MUZEALNE NA ZAMKU W MALBORKU
- 14.02.2023
Klasa Ib w ramach rozwijania zainteresowań humanistycznych uczestniczyła w warsztatach proponowanych przez dział edukacji w Muzeum w Malborku.
Uczniowie mieli okazję poznać życie codzienne oraz duchowość braci zakonnych oraz obejrzeć zdobycze ówczesnej sztuki budowania.
Najciekawszą częścią lekcji muzealnej było spotkanie z kulturą rycerską.
K.M.
5
REALIZUJEMY OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "SZKOŁA PRZYJACIÓŁ KOPERNIKA"
- 13.02.2023
W 2023 r. obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W związku z tym, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapraszają szkoły w Polsce, jak i szkoły polonijne do udziału w Programie „Szkoła Przyjaciół Kopernika”.
W celu uzyskania certyfikatu „Szkoły Przyjaciół Kopernika” uczestnicy muszą wykonać 5 zadań:
- Lekcja z Kopernikiem (przygotowanie i przeprowadzenie lekcji/zajęć, podczas których będzie zaprezentowana postać, działalność i osiągnięcia Mikołaja Kopernika),
- Film propagujący postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika (przygotowanie filmu w dowolnej konwencji, np. fabularny, animowany, poklatkowy itd.),
- Gra planszowa, escape room lub gra miejska o Koperniku (opracowanie jednej z tych form oraz przeprowadzenie zajęć z jej wykorzystaniem),
- Organizacja obchodów związanych z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika (przygotowanie działań w celu upamiętnienia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika),
- Życzenia urodzinowe dla Mikołaja Kopernika (przygotowanie od 1 do 3 kartek z życzeniami i przesłanie ich w wersji papierowej do 15 stycznia 2023 r. na adres: Centrum Badań Kopernikańskich ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń (z dopiskiem „Kartka urodzinowa”).
Program przewiduje również wykonanie 3 działań dodatkowych:
- Wystawa „Polacy – bohaterowie nauki” (opracowanie i przygotowanie wystawy prezentującej polskich naukowców i ich dorobek),
- Festiwal Nauk Kopernika (przygotowanie szkolnego festiwalu nauk, podczas którego uczniowie będą mogli zaprezentować np. doświadczenia, postery),
- Wirtualna wycieczka „Szlakiem Kopernika” (opracowanie planu wycieczki wirtualnej prezentującej miejscowości związane z życiem Kopernika).
Na 11 szkół (w tym jedna polonijna), które zrealizują zadania w najbardziej atrakcyjny sposób, czekają nagrody. Zostaną one wręczone we IX 2023 r. podczas międzynarodowego kongresu naukowego poświęconego Mikołajowi Kopernikowi. Wszystkie szkoły, które zrealizują 5 zadań obowiązkowych otrzymają Certyfikat Szkoły Przyjaciół Kopernika.
Koordynatorami projektu są uczennice i uczniowie kl.2b i 3a. W projekcie bierze udział 6 klas
(1a,1e,1c,2a,2b,3a).
T. Rakowska
CYBERBEZPIECZEŃSTWO
- 10.02.2023
Galeria zdjęć
brak danych