SZKOŁA PRZYJACIÓŁ KOPERNIKA
Jesteśmy szkołą przyjaciół Kopernika. Za zrealizowany projekt kopernikański otrzymaliśmy prestiżowy certyfikat. Dziękujemy całej społeczności za udział w przedsięwzięciu. Podczas realizacji projektu odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, miejsca związane z astronomem- Frombork, wykonaliśmy ok. 80 posterów z których powstała wspaniała wystawa. Zagraliśmy w szkolną grę "Spacer z Kopernikiem", wysłaliśmy kartkę z życzeniami z okazji Urodzin M. Kopernika oraz uczciliśmy Jego 550.rocznicę kiermaszem "kopierniczków". W projekcie uczestniczyło ok. 300 uczniów naszego liceum.
Gratulujemy i dziękujemy klasom 1a,1c,1e,2a,2b,3a,4a,4b oraz Pani Dyrektor Beacie Orzech za ufundowanie nagród w konkursie na poster i wsparcie całego projektu.
Koordynator Teresa Rakowska, nauczyciel historii.
"JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM" - BIJEMY REKORD
Wzorem lat ubiegłych społeczność III Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży pn. "Jak nie czytam jak czytam". Do akcji zgłosiły się 3622 instytucje https://czytamy.org/mapa.
BOHATER-ON
Ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu dobiegł końca.
Od 22 września do 10 listopada 2022 r. klasa 2 B o profilu prawno- dyplomatycznym, wzięła udział w 4 godzinnych warsztatach historycznych, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Wykorzystaliśmy materiały autorów projektu, ponadto obejrzeliśmy film pt. „ Miasto ruin” i fragmenty prezentacji pt.” Powstanie w kulturze współczesnej”. W tej edycji projektu Bohater-On zadbaliśmy także o mogiły Elblążan, uczestników powstania 1944 r. na cmentarzu Agrykola. Na pomnikach zapłonęły białe i czerwone znicze a następnie udaliśmy się pod Krzyż Katyński, pod którym zapaliliśmy biało-czerwone świece ułożone w Kotwicę- symbol Polski Walczącej.
Projektem zostało objętych 33 uczniów, którzy po części edukacyjnej wysłali Powstańcom Warszawskim 1944 r. wirtualne kartki z podziękowaniami. Powstało kilkadziesiąt niezwykle osobistych o patriotycznej treści podziękowań, które zostały umieszczone na stronie BohaterOn – Dumni z Powstańców!
MIEJSCE PRZYJZANE WOLONTARIUSZOM
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu spełnia kryteria wysokiej jakości zarządzania wolontariatem i współpracy z wolontariuszami z Korpusu Solidarności.
SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II zostało nagrodzone tytułem „Szkoły Przyjaznej Środowisku”.
SZKOŁA W CHMURZE
Jako pierwsza szkoła ponadpodstawowa w Elblągu otrzymaliśmy wyróżnienie i tytuł "Szkoła w Chmurze" firmy Microsoft.
EUROPEJSKA SZKOŁA PRAWORZĄDNOŚCI RP CERTYFIKAT
VIII Ranking 2019 roku podany został podczas V Kongresu COPTIOSH w dn. 16.03.2019 r., towarzyszącego etapowi centralnemu VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej na Wydziale Historyczno - Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku
Wysoka Kapituła VIII Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 2019 roku, Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku przyznała III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II w Elblągu tytuł szkoły wyróżnionej Europejskiej Szkoły Praworządności w RP CXXVIII miejsca wśród kilku tysięcy szkół ponadgimnazjalnych w organizowanych w RP społeczno-prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych.
Aktualnie Ranking COPTIOSH ujmuje organizowane nadal olimpiady:
- OWoPiŚW - Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (organizator: Uniwersytet Warszawski)
- OWoPiP - Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie (organizator: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów - Przemyśl)
- OWoP - Olimpiada Wiedzy o Prawie (organizator: II Społeczne LO w Ostrołęce)
- OWoUE GK - Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” (organizator: Europe Direct i Urząd Miejski w Słupsku)
- OWoUE - Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- OWoIIIRP - Olimpiada Wiedzy o III RP (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- OWoPCwŚW - Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- OWoS - Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku).SOLIDARNA SZKOŁA
Głównym celem programu „Solidarna Szkoła” jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości, jak również edukacja na temat historii ruchu Solidarność.
Cele szczegółowe:
- Wypracowanie szkolnego modelu wychowania uczniów solidarnych z członkami społeczności lokalnej i globalnej, angażujących się w działanie na rzecz dobra wspólnego.
- Wyposażenie nauczycieli i nauczycielek w wiedzę i umiejętności, które pomogą im realizować założenia programu i przyczynią się do ich rozwoju zawodowego. Upowszechnianie aktywizujących metod i dobrych praktyk z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej.
- Kształtowanie w uczniach i uczennicach tożsamości historycznej poprzez edukację obywatelską dot. etapów budowania i umacniania demokracji w Polsce współczesnej z położeniem nacisku na historię ruchu „Solidarności”.
- Kształtowanie w uczniach i uczennicach wrażliwości na potrzeby i wyzwania stojące przed społecznością lokalną oraz ich globalny kontekst.
SZKOŁA Z ŻYCIEM
Nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła z życiem” przyznany przez fundację DKMS za organizację w roku szkolnym 2018/2019 akcji # KOMÓRKOMANIA. Miała ona na celu aktywne budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
W ramach akcji # KOMÓRKOMANIA przeprowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce, do bazy dołączyło 15 000 nowych potencjalnych Dawców. Każda z tych osób może być szansą na powrót do zdrowia dla osób potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.
Mamy nadzieję, że otrzymany certyfikat, będzie przypominał o ogromnym sercu i wrażliwości członków naszej społeczności szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, mamy nadzieję, że szerzenie idei dawstwa szpiku stanie się naszą tradycją i wspólnie zorganizujemy kolejne akcje.Ewa Piwcewicz
III LICEUM IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU ZDOBYŁO PRESTIŻOWY CERTYFIKAT WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY
Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych województwa warmińsko – mazurskiego
Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły/placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II w Elblągu z drugą lokatą (na 75 wyróżnionych szkół i placówek oświatowych naszego województwa.)
Gratulujemy wyróżnionym i dziękujemy wszystkim szkołom i placówkom, które przystąpiły do tegorocznej edycji konkursu. Podejmowane przez Państwa działania służyły kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Realizacja wytyczonych zadań przyczyniła się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego.
Certyfikat przyznano na lata 2018-2021. Gala wręczenia certyfikatu odbyła się 29 listopada 2018 r. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Koordynatorkami projektu były T. Rakowska i A. Krzywdzińska, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.
CERTYFIKAT MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN
„ Opowieść o Żydach Polskich”
23 października 2014 r.III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II otrzymało Certyfikat za udział uczniów klas maturalnych o profilu humanistycznym w ogólnopolskiej lekcji na żywo pt. „Opowieść o Żydach Polskich”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Audiowizualny i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wirtualna lekcja historii, poruszająca tematykę 1000- letniej historii, kultury i tożsamości polskich Żydów, odbyła się 23 października 2014 roku. Poprowadzili ją Maria Seweryn i Maciej Orłoś, wybitne postacie teatru i telewizji. Opowiedzieli jak wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje społeczne w okresie międzywojennym. Warunkiem otrzymania certyfikatu było przeprowadzenie w szkole warsztatów na temat historii i kultury Żydów polskich.
Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej i Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy.
Teresa Rakowska