SIATKARKI NA PODIUM
- 13.03.2023
W rozegranych 13. 03. 2023 roku zawodach licealnych w siatkówce dziewcząt, do których przystąpiło 10 zespołów szkolnych nasze dziewczęta zaprezentowały bardzo dobrą i nieustępliwą grę w siatkówkę. Odmłodzony zespół przystąpił do rywalizacji pokonując z wysoką przewaga zespół ZSOŚiU. Zwycięstwo umocniło dziewczęta w przekonaniu, że mogą grać solidną siatkówkę co przekuło się w kolejną wygraną tym razem nad drużyną ZSM. Wygrane mecze wpłynęły na dobry nastrój w zespole i optymistyczne nastawienie do finałowej części turnieju. Do finału awansowały trzy licea: ILO, IILO i IIILO. Mecze o podział stopni podium były bardzo widowiskowe, w których można było zaobserwować ciekawe, jak na szkolną siatkówkę, rozwiązania taktyczne przypieczętowane dynamicznymi atakami i obronami ataków. Wyczucie boiska i przewidywanie pozwalało na wielokrotne kontrataki, a taka gra zespołów bardzo się podoba kibicom i przynosi wiele satysfakcji z wygranej akcji zawodniczkom. Ostatecznie nasz szkolny zespół dziewcząt w składzie: Wernika Kłos, Weronika Bachewicz, Amelia Białkowska, Hanna Tarczyńska, Zuzanna Rakoczy, Pola Gburzyńska, Zuzanna Krasnopolska i Oliwia Rolka zajął trzecie miejsce. Trzeba zaznaczyć, że trzecie miejsce dziewcząt, po kilku sezonach poza podium, jest wspaniałym osiągnięciem sportowym sukcesem pasjonatek siatkówki.
Wielkie gratulacje!!!
WM.
WIKTORIA BENDYK Z TYTUŁEM FNALISTKI
- 11.03.2023
11 marca 2023 r. odbyły się w Kętrzynie eliminacje okręgowe X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym organizowanej corocznie przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku.
Wiktoria Bendyk, uczennica z klasy 2b wykazała się ogromną wiedzą z zakresu historii i aktualnych wydarzeń z wiedzy o społeczeństwie i prawach człowieka. Uzyskała tytuł finalistki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
MK
SIATKARSKIE ZMAGANIA 2023
- 10.03.2023
Kolejną dyscypliną Licealiady była siatkówka. Gospodarzem zmagań młodzieży pasjonującej się siatkówką było nasze liceum. Do zawodów przystąpiło 12 drużyn szkolnych Rywalizacja zespołów siatkarskich chłopców przebiegała w dobrej atmosferze sportowej na boisku a kibice zachęcali "przyśpiewkami" do widowiskowej gry. Poziom gry we wstępnej fazie turnieju był mocno zróżnicowany. Zespoły zaprezentowały wszystkie warianty taktyczne gry. Zaobserwować można było zwykłą szkolną siatkówkę jak również zaawansowaną grę znaną z relacji telewizyjnych. Ostatecznie do finału awansowały trzy zespoły: II LO, III LO i ZSM i po rozegraniu gier finałowych powyższa kolejność utrzymała się na podium. Nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce i chłopcy stanęli na drugim stopniu podium: Jakub Grzębski, Iwo Rudziński, Mateusz Bojanowski, Michał Kurpiewski, Igor Zaroda, Alek, Kajetan Kwas, Bartosz Wiśniewski, Łukasz Tomaszewski, Denis van Ieperen, Grzegorz Stromski i Igor Grzelak. Już dawno w siatkówce męskiej tak wysokiego wyniku nie było. Zaangażowanie i odporność w trudnych sytuacjach chłopakom pozwoliła na osiągnięcie tak wysokiego wyniku.
Gratulacje dla całego zespołu!!!
EDUKACYJNA PODRÓŻ ŚLADAMI "KONRADA WALLENRODA" CZYLI... KUŹNIA W MALBORKU
- 06.03.2023
We wtorek 28 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do zamku krzyżackiego w Malborku. Podzieliliśmy się na dwie grupy, naszymi przewodnikami byli: brat Mikołaj i siostra Małgorzata. Dowiedzieliśmy się, jak faktycznie wyglądały stroje Krzyżaków oraz jak zmieniał się zamek na przestrzeni wieków. Zgłębialiśmy tajniki architektury średniowiecza, szczegółowo przyglądając się elementom charakterystycznym dla gotyku. Poznaliśmy wiele motywów biblijnych pojawiających się m.in. na malowidłach, jak i mroczną stronę zakonu, i historię wojen przez niego prowadzonych. Mieliśmy również okazję posłuchać fantastycznego śpiewu brata Mikołaja. Jako zwieńczenie kilku śmiałków miało okazję przymierzyć zbroje i hełmy, mogliśmy też z bliska obejrzeć średniowieczną broń. W przerwach poruszaliśmy również tematy literatury i dzisiejszego życia w Malborku.
Z zamku wyszliśmy pełni nowych wrażeń, a informacje przekazane przez oprowadzającego zmieniły nasze postrzeganie Zakonu Krzyżackiego (Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie).
Autorzy tekstu: Bronisz Bronowski, Róża Soja kl. 1a
Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka, Antonia Piaskowska, Ola Mickiewicz, Julia Mazowita kl. 1a
6
III LO PODCZAS MIEJSKICH OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 02.03.2023
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całej Polsce upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczyste obchody święta odbyły się również w Elblągu, o godz. 12 na skwerze Rotmistrza Pileckiego.
W programie uroczystości były: przemówienia okolicznościowe, Apel pamięci i salwa honorowa. Przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty.
W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy stanowili asystę sztandaru w składzie: Hanna Tarczyńska, Weronika Gęsina oraz Tomasz Maciejko.
W.M.
LICEALIADA W UNIHOKEJU
- 02.03.2023
Gospodarzami rywalizacji sportowej w unihokeju były elbląskie licea, IIILO i IVLO w Elblągu. Przeprowadzenie turnieju wymaga przygotowania pełnowymiarowego boiska do gry. Do zawodów przystąpiło po 12 zespołów dziewcząt oraz chłopców. Dziewczęta rywalizowały w IV LO a chłopcy w III LO w Elblągu natomiast finał zorganizowany został w III LO w Elblągu. Rywalizacja zespołów podczas gier eliminacyjnych była bardzo wyrównana. Uczniowie starali się zademonstrować dobry poziom umiejętności indywidualnych operowania kijem oraz zespołowych opartych na szybkiej grze piłką często w podaniach wykorzystując grę z wykorzystaniem bandy. Po fazie eliminacyjnej do finałów awansowały po cztery zespoły dziewcząt i chłopców. Najlepsze zespoły turniej finałowy rozegrały 28 lutego 2023r w III LO w Elblągu. Rywalizacja o miejsca na podium była bardzo zacięta, zespoły grały bardzo dynamicznie, a akcje szybko przenosiły się z jednej na druga stronę boiska stwarzając zagrożenie utratą bramki. Bramki padały więc rywalizacja została rozstrzygnięta małymi punktami. Po liczeniu bramek zwycięzcami licealiady w unihokeju zostały zespoły: wśród dziewcząt ZSEiT Pasłęk a wśród chłopców IV LO w Elblągu. Nasze drużyny zajęły miejsca: chłopcy stanęli na trzecim stopniu podium a dziewczęta zajęły IV miejsce.
Gratulacje za zaangażowanie i sportową postawę podczas rywalizacji sportowej w unihokeju!!!
WM.
5
TOMASZ MACIEJKO FINALISTĄ X OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
- 01.03.2023
25 lutego br. odbyły się eliminacje okręgowe X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w Kętrzynie. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II reprezentował Tomasz Maciejko, uczeń z klasy 3b. Podejmując to wyzwanie Tomek wykazał się ogromną wiedzą z zakresu historii i współczesnej Unii Europejskiej. Został finalistą X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
MK
1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- 01.03.2023
Byli sumieniem narodu polskiego po 1945 r.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
KUŹNIA KOLEJNY RAZ W KINIE
- 27.02.2023
W piątek 24 lutego mogliśmy zobaczyć film biograficzny w reżyserii Rafaela Lewandowskiego pt. "Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie". Prezentuje on sylwetkę poety dzieki wspomnieniom tych, którzy byli mu najbliżsi, pokazuje również proces twórczy autora. Okazuje się, że tak naprawdę pisanie wierszy to nie tylko siedzenie przed kartką i pisanie, ale też podróże dzięki, którym autor czerpał inspiracje. Dowiedzieliśmy się również, że poeta zmagał się z chorobami psychicznymi - depresją, która niszczyła jego życie z dnia na dzień.
Podobało nam się to, jak w filmie bliscy Zbigniewa Herberta opisują nam jego wrażliwą stronę, która nie była dostępna wszystkim, którzy go znali. Doceniamy to, że film ukazuje człowieka, nie posąg POETY NIEZŁOMNEGO, prawdę o tym, że nawet uśmiechnięty człowiek może borykać się z problemami.
Po wyjściu z kina zdobyliśmy się na refleksje o filmie i aktywnie o nim dyskutowaliśmy.
Tekst: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a
Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij kl. 1a
Z WIZYTĄ W SP 12
- 24.02.2023
22 lutego br. odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu. Uczniom klasy 8d i 8e przedstawiliśmy ofertę naszego liceum, opowiedzieliśmy o profilach, wyjazdach, sukcesach uczniów, przedsięwzięciach prowadzonych w naszej szkole i zasadach rekrutacji. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci zarówno przez kadrę, jak i uczniów. Ósmoklasiści byli bardzo zainteresowani ofertą naszej szkoły i pytali nas o języki obce, atmosferę w szkole, zajęcia sportowe i wyjazdy zagraniczne. Zostali przez nas zaproszeni na drzwi otwarte 3lo w marcu br.
Aniela Dziemidowicz, Szymon Kadłubowski 2b
FESTIWAL NAUK KOPERNIKA
- 21.02.2023
W czwartek 23 lutego organizujemy Festiwal Kopernikański.
Program wydarzenia:
9.00- 9.50 Gra planszowa pt. Wiem wszystko o życiu i osiągnięciach M. Kopernika
10.00- 13.30 Kopierniczki- degustacja ciast z okazji 550 urodzin wybitnego astronoma
10.35 Rozstrzygnięcie konkursu na poster o Koperniku i wręczenie nagród za udział w projekcie "Szkoła Przyjaciół Kopernika"
Zaprezentowanie filmu i prezentacji o miejscach w Polsce i Europie związanych z M. Kopernikiem
Wystawa "Giganci nauki polskiej"
Wystawa plakatów o tematyce kopernikańskiej
Lekcje na temat "Wstrzymał słońce, ruszył ziemię"
13.30 Zakończenie Festiwalu
IVD I ZAJĘCIA NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ
- 21.02.2023
Jak co miesiąc spotykamy się z Panią Dorotą Żarek z Politechniki Gdańskiej, aby pogłębiać swoją wiedzę matematyczną. Dziś było inaczej…
Zostaliśmy sprawdzeni ze zdobytej wiedzy formie rywalizacji i zabawy. Towarzyszyły nam roboty…
Podzieleni na drużyny zabraliśmy się do pracy. Nie straszne nam były trudne zadania - okazało się ,że presja czasu i umiejętności sterowania robotami okazały się ważniejsze.
Do końca drużyny walczyły o I miejsce. Ostatecznie zwycięzcami okazali się Ala, Wiktoria, Iwo i Kordian.
Cała klasa świetnie się bawiła i miło spędziliśmy dzień.
19
Galeria zdjęć
brak danych