SUKCES MIKOŁAJA
- 19.01.2024
Miło nam poinformować, że Uczeń kl. 4a Mikołaj Kłyszewicz zakwalifikował się etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. Eliminacje okręgowe odbędą się w lutym 2024 r. w Kętrzynie
W etapie szkolnym do Testu Wiedzy Historycznej przystąpiło w naszej szkole 14 uczniów z klas 1-4.
T.Rakowska
METAFORA PODRÓŻY W FILMIE
- 18.01.2024
Kolejny raz Kuźnia - ostatni w tym semestrze, pierwszy w nowym roku - brała udział w filmowej lekcji w ramach realizacji programu NHEF. Dziś na tapet wzięliśmy film dokumentalny "Dziennik z podróży", przyjrzeliśmy się motywom podróży, wędrówki oraz homo viator. Znaczną część naszej dyskusji poświęciliśmy również sztuce fotografii oraz relacji uczeń i Mistrz. Wisienką na torcie okazał się fakt, że dzisiejsza lekcja przeprowadzona została tylko dla nas❤️. Wszystkich zachęcamy do udziału w spotkaniach wokół filmów oraz żywych dyskusji na ich temat.
AM
SPOTKANIA AKADEMICKIE
- 18.01.2024
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Książka z plecaka uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową możliwość udziału w wykładzie prowadzonym przez dr. hab. Lecha Giemzę prof. KUL dotyczącym języka poezji Czesława Miłosza. Nasi szkolni humaniści poznali tajniki warsztatu mistrza oraz zgłębili podstawowe cechy jego poezji. Drugą część spotkania z naszym Gościem stanowił warsztat, podczas którego młodzież podjęła próbę analizy i interpretacji wiersza pt. SENS.
Bardzo dziękujemy Panu profesorowi za poświęcony nam czas.
Wykład oraz warsztaty zostały zrealizowane dzięki dotacji MEN Społeczna odpowiedzialność nauki II - popularyzacja nauki.
AM
7
OLGA WERNER Z KL.3A I MATEUSZ BUBEL Z KL.4A UCZESTNIKAMI 50.OLIMPIADY HISTORYCZNEJ
- 15.01.2024
13 stycznia 2024 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego odbył się etap okręgowy olimpiady historycznej. Nasze liceum reprezentowali Olga i Mateusz. W części pierwszej uczestnicy przystąpili do napisania pracy historycznej na jeden z pięciu tematów. Oboje wybrali temat
"Scharakteryzuj i porównaj ustroje polityczne trzech wybranych państw starożytnych". Na napisanie przeznaczono trzy godziny zegarowe. Wyniki części pisemnej w środę.
T. Rakowska
WYKŁAD W AKADEMII NAUK STOSOWANYCH
- 11.01.2024
Uczniowie 1B na dzisiejszym wykładzie o Cyberbezpieczeństwie - Cyberhigienie w Akademii Nauk Stosowanych. Omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa w środowisku online. Wykład odbył się w ramach Akademii CYBER.MIL organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
PRZERWA NA CZYTANIE - PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU
- 06.01.2024
Szanowni Państwo,
czytamy już 8 rok w Polsce i 4 na świecie! Corocznie październikowe wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach nie tylko oświatowych olbrzymią społeczność osób, która na przerwie czyta dla przyjemności. Z radością i wyrazami uznania za zaangażowanie w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwa "Przerwa na czytanie" przesyłamy informacje dotyczące tegorocznej edycji.
Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby czytające na przerwie nie został pobity, zabrakło niewiele, bo prawie 15 tys. osób. We wszystkich zaś 8 edycjach akcji wzięło udział prawie 2 MILIONY OSÓB, a dokładnie 1 826 384 osoby.
W 2023 r. akcji zgłosiły się 2982 placówki (więcej niż w zeszłym roku). Pobiliśmy rekord w liczbie placówek biorących udział w tegorocznej akcji tj. 2815 instytucjach w Polsce i 27 innych państwach. Prawie podwoiła się liczba uczestniczących placówek zagranicznych, w 2023 r. były to 84 palcówki.
Liczby w naszej akcji mają znaczenie, ale razem z Wami cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.
Dziękujemy, że byliście częścią naszego wydarzenia.
MAPA GOOGLE - Uczestnicy IV Międzynarodowej Przerwy na czytanie - https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1spbz_6CrOq6rr1EtpcZVNVAkzUu6dio&hl=pl&usp=sharing
DYPLOM
- 04.01.2024
Szanowni Państwo,
dziękujemy za udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię
ŚWIĘTA W III LO
- 22.12.2023
Dnia 22 grudnia, cała społeczność szkolna świętowała nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Na początku dnia odbył się konkurs piosenek świątecznych, śpiewanych po angielsku ale i również po hiszpańsku i ukraińsku! Na scenie świątecznego konkursu nie zabrakło nawet układów tanecznych! Wszyscy występujący spisali się na medal.
Po koncercie wszystkie klasy udały się na wigilie klasowe, na których nie zabrakło łamania się opłatkiem oraz śpiewania kolęd. Na stołach wigilijnych pojawiły się również tradycyjne potrawy. Wszystkie klasy spędziły ten czas w świątecznej atmosferze z uśmiechami na twarzy.
Drogie grono pedagogiczne, drodzy uczniowie oraz pracownicy szkoły, z okazji zbliżających się świąt, chcielibyśmy życzyć wam wszystkiego co najlepsze, bogatego Mikołaja oraz wspaniałego czasu w gronie najbliższych.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Tekst: T. Abrusiewicz z kl. IIId
Foto: J. Czubińska z kl. IIId oraz n-le 3LO
2
List Ministra Edukacji Pani Barbary Nowackiej
- 22.12.2023
EXLIBRIS BIBLIOTECZNY
- 22.12.2023
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu na najlepszy EXLIBRIS BIBLIOTECZNY wykonany techniką linorytu.
Jury w trzyosobowym składzie:
Piotr Nike – przewodniczący, Mariola Babraj – z ramienia III LO, Izabela Drozdowska – z ramienia Biblioteki Elbląskiej
postanowiło nagrodzić dwie najlepsze prace:
- Olgi Zamojskiej – ARCYMAG
- Magdaleny Maciejewskiej – ZACZYTANA WIEWIÓRKA
Wyróżnienie otrzymały również dwie prace ciekawe pod względem graficznym:
KRUK Dominiki Lewczuk oraz MEMENTO MORI Emilii Rynkowskiej
Ekslibris ARCYMAG, misterny pod względem złożoności rysunku, posłuży do oznaczania w zbiorach bibliotecznych książek beletrystycznych z kanonu lektur, drugi zaś z kolei znak własnościowy, obrazujący WIEWIÓRKĘ, wykonany z dużą precyzją pod względem pociągnięcia linii, posłuży do oznaczania naszych nowości bibliotecznych.
Gratulujemy!
LEKCJA ŻYCIA W KINIE, CZYLI UCZNIOWIE WPATRZENI W ŚWIAT BOGÓW MEDYCYNY
- 21.12.2023
20 grudnia uczniowie klasy 1 a i 2 a mieli okazję przenieść się z tradycyjnej sali lekcyjnej do fascynującego świata kina. Edukacja filmowa w ramach NHEF, której głównym punktem był film Bogowie, opowiadający historię wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi, stała się nie tylko lekcją o medycynie.
Podczas seansu uczniowie mieli okazję śledzić trudną drogę, jaką pokonuje bohater filmu, aby wprowadzać innowacje medyczne i ratować życie pacjentów. Film Bogowie ukazuje nie tylko techniczne aspekty kardiochirurgii, ale również ludzkie oblicze lekarzy, ich poświęcenie w służbie innym, ich pasję, ale także dylematy etyczne i moralne, przed jakimi stają.
Historia profesora Zbigniewa Religi stała się punktem wyjścia do zastanowienia się nad własnymi marzeniami i dążeniem do osiągania celów, niezależnie od przeszkód napotkanych na drodze życiowej.
KLASA IA W MUZEUM NARODOWYM W GDAŃSKU
- 20.12.2023
19 grudnia, uczniowie klasy I a o profilu artystyczno - medialnym, w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, mogli podziwiać galerię malarstwa gdańskiego i niderlandzkiego, a w poklasztornych krużgankach - rzeźbę pomorską z okresu XIII - XVI w. , bogaty zbiór ceramiki oraz porcelanę miśnieńską i berlińską.
Jednak największe wrażenie na młodzieży zrobił obraz Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej dotyczącej tego słynnego, średniowiecznego dzieła sztuki, odkrywali złożoność jego treści, interpretowali symbole i motywy ikonograficzne, zagłębiali się w burzliwą historię obrazu, podziwiali estetykę i kunszt artysty.
Na zakończenie wycieczki, klasa 1 a, spacerując po Starym Mieście, cieszyła oko klimatycznymi dekoracjami świątecznymi na Targu Węglowym.
Galeria zdjęć
brak danych