III LO BRĄZOWĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP
- 10.03.2021
Wysoka Kapituła X Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 2021 roku, Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku przyznała III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II w Elblągu tytuł brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności w RP.
Szkoła znalazła się w rankingu dzięki wysokim miejscom naszych uczniów w organizowanych w RP społeczno-prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych. W liście gratulacyjnym przesłanym do szkoły podkreślono, że edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i historyczna stoi w III LO na wysokim poziomie.
Link do rankingu: ranking 2021 za rok szkolny 2019/20
Aktualnie Ranking COPTIOSH ujmuje organizowane nadal olimpiady:
- Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (organizator: Uniwersytet Warszawski)
- Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- Olimpiada Wiedzy Historycznej (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- Olimpiada Wiedzy o Rodzinie (organizator: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski)
- Olimpiada Wiedzy o Prawie (organizator: II Społeczne LO w Ostrołęce)
- Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” (organizator: Europe Direct i Urząd Miejski w Słupsku)
- Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- Olimpiada Wiedzy o III RP (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
- Olimpiada Solidarności (organizator: Fundacja Centrum Solidarności)
- Olimpiada Wiedzy o Mediach (organizator: Uniwersytet Warszawski)
- Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności (organizator: Uniwersytet Warszawski)
- Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości (organizator: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości)
- dyplom
ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - WYSTAWA SZKOLNA
- 10.03.2021
Nasze uczennice Jessica Kobus, Martyna Jakubowska, Weronika Bachewicz, Ola Sypniewska i Amelka Niewińska z klasy 2 a - „Pod Patronatem Wydziału Prawa i Administracji” Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowały wystawę szkolną, poświęconą wybitnym Polakom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny w podczas II wojny światowej i okresie powojennym z reżimem sowieckim. Dzięki wieloletniej współpracy koła historyczno- społecznego z IPN /o w Gdańsku otrzymaliśmy materiały , które pozwoliły na stworzenie naszej szkolnej wystawy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Drażby Naczelnika IPN w Gdańsku i Pana Bartosza Januszewskiego z działu edukacji IPN w Gdańsku, którym zawdzięczamy przesłane pomoce dydaktyczne.
T.R
2prace naszych uczennic
ŚPIEWAJĄCA KINGA
- 28.02.2021
Kinga Szarag to uczennica która, pomimo że uczęszcza do klasy medycznej (2c), swoją przyszłość chce związać jednak ze śpiewem. Kinga śpiewa już o dziesięciu lat, od wielu lat uczestniczy w konkursach śpiewania i to z sukcesami. Zaczynała od jasełek, konkursów szkolnych teraz zaś jest solistką w wojskowym Klubie Wsparcia Dowództwa i Dowodzenia. Pracuje tam pod kierunkiem profesjonalnych trenerów wokalnych.
Jak sama przyznaje, śpiew jest trudny i wymagający. Kinga przez kilka lat zajmowała miejsca na podium, gdzie tylko się pojawiła. Potem ta dobra passa się skończyła i przyszła refleksja, by zacząć pracować nad głosem „na serio”. Obecnie ciężka praca zaczyna przynosić efekty.
Kinga Szarag walczy o nagrodę publiczności w konkursie organizowanym przez wojsko a my wszyscy możemy ją w tej rywalizacji wesprzeć klikając w podany link:
https://www.facebook.com/watch/?v=546009873037810
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Trzymamy kciuki, jesteśmy dumni, że możemy prezentować na stronie szkoły kolejny portret uczennicy z pasją. Miejmy nadzieję, że powstanie całych cykl takich portretów.
1 MARCA NARODOWYM DNIEM ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH
- 28.02.2021
Nie dajmy zginąć poległym...
Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do Ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach a ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe.
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar.
T.R
WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT NAKLEJKI NA KARTĘ WEJŚCIOWĄ DO SZKOŁY
- 15.02.2021
Komisja konkursowa zadecydowała, żeby nagrodzić następujące prace:
- w kategorii indywidualnej: Karolina Tyszko z klasy 1d
- w kategorii zespołowej: Kinga Belczewska i Inga Wiśniewska z klasy 1c oraz Zofia Czerepska z klasy 2g.
Autorki wykazały się pomysłowością, kreatywnością, zdolnościami w zakresie projektowania graficznego. Każda praca w inny sposób nawiązuje do tradycji naszej szkoły.
W przyszłości projekty naszych uczennic zostaną umieszczone na naklejkach na kartę wejściową do szkoły.
Gratulujemy!
Katarzyna Ruta, Danuta Huszcza-Sawicka
naklejka nr 1 - Karolina Tyszko
naklejka nr 2 - Kinga Belczewska, Inga Wiśniewska, Zofia Czerepska
FOTOGRAFICZNA PASJA JAKUBA NOWAKA
- 07.02.2021
Uczeń III LO wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Matematyka w obiektywie
Jakub Nowak - uczeń klasy II politechnicznej znalazł się wśród wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu Matematyka w obiektywie.
Jego zdjęcie Garażowe iluzje w deszczowej symetrii zainteresowało jury konkursu. Do konkursu zgłoszono ok.12 000 prac z całego świata. Garażowe iluzje można oglądać na wystawie w Warszawie. Warto nadmienić, że nie jest to pierwsze wyróżnienie dla Jakuba.
W grudniu minionego roku jego fotografie zostały nagrodzone w konkursie pt. Kreacje przyrody polskiej z bliska i z daleka. Zdjęcia te przedstawiają zatrzymane w kadrze oryginalne obrazy przyrody lub zjawisk w niej zachodzących.
Rok wcześniej Jakub Nowak zajął II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym Chwile ulotne z kalendarza przyrody polskiej.
Tak więc Jakub rozwija swoją pasję fotograficzną, która zaczęła się od szkolnego projektu filmowego. Film ustąpił jednak miejsca fotografowaniu, a telefon komórkowy - profesjonalna lustrzanka. Kilkakrotnie zdjęcia Jakuba można było zobaczyć w Fotce Miesiąca Portelu. Nie zawsze otrzymywały dobre recenzje, ale jak mówi sam Jakub, to jeszcze bardziej motywowało go do pracy i doskonalenia warsztatu. Nagrodą było dwukrotne wygranie konkursu Fotoreportel.
Jesteśmy dumni z sukcesów naszego ucznia, kibicujemy jego fotograficznej przygodzie.
Katarzyna Maciesza
nagrodzona fotografia
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
- 09.02.2021
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu "Safer Internet" i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 9 lutego.W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy - czytamy w raporcie "Korzystanie z internetu”. Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione.
W związku z obchodzonym dziś świętem należy przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:
1. Utwórz silne hasło - konto w serwisie społecznościowym należy zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.
2. Ogranicz dostęp do konta - uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.
3. Tylko prawdziwi znajomi - dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.
4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych - aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów - np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.
5. Dbaj o prywatność - praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność.
6. Używaj programu antywirusowego - zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie pobrane do systemu.Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.
https://www.gov.pl/attachment/5a702c24-aaaa-4da0-9502-ea1c940a31d6
MATURA 2021
- 01.02.2021
Szanowni Uczniowie,
przypominamy, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COViD-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314):
- w 2021 r. nie przeprowadza się egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej;
z wyjątkiem egzaminu dla absolwentów, którzy wynik części ustnej egzaminu maturalnego zobowiązani są przedstawić w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub zobowiązani są do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej;
- w 2021 r. absolwent nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.
Wszystkie zadeklarowane przez zdających egzaminy w części ustnej są anulowane z mocy prawa – zdający nie musi dokonywać zmiany w deklaracji wstępnej.
Uczeń/absolwent, który spełnia określone w § 11 kzd ww. rozporządzenia warunki i musi przystąpić do egzaminu w części ustnej, w terminie do 5 lutego 2021 r. powinien złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego (Załącznik 30. do „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2015 obowiązującej w roku szkolnym 2020/2021 AKTUALIZACJA z 29 grudnia 2020 r.").
Do oświadczenia uczeń/absolwent powinien dołączyć dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.Uczniowie/absolwenci, którzy w terminie do 30 września 2020 r. złożyli deklarację wstępną, w terminie do 5 lutego 2021 r. mogą dokonać zmian w tej deklaracji, wykreślając przedmiot z zadeklarowanego jednego przedmiotu dodatkowego. Jeżeli zmiana nie zostanie dokonana i dana osoba nie przystąpi do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, to na świadectwie dojrzałości zostanie umieszczony wynik „0%".
Absolwenci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, składają deklarację - w terminie do 7 lutego 2021 r.
ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU
- 01.02.2021
Gmina Miasto Elbląg
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.
„Elbląska Szkoła Eksperymentu”
Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na podniesienie i rozwój kompetencji matematycznych i przyrodniczych 600 uczniówz 4 elbląskich liceów ogólnokształcących poprzez tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu oraz doskonalenie kwalifikacji dydaktycznych 30 nauczycieli ipodniesienie kompetencji wychowawczych 60 rodziców/opiekunów, a także organizacja zajęć dodatkowych w okresie 01.09.2019 r. - 31.08.2022 r.
Dofinansowanie projektu z UE: 3 648 347,73 zł
Rekrutacja uczestników projektu „ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU”
- 01.02.2021
„Elbląska Szkoła Eksperymentu”
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
III Liceum Ogólnokształcące jako Jednostka Realizująca Projekt „Elbląska Szkoła Eksperymentu” rozpoczyna z dniem 1 lutego 2021r. rekrutację uczestników projektu:
- 40 uczniów klas I i II na zajęcia dodatkowe prowadzone w okresie II semestru roku szkolnego 2020/2021,
- 5 nauczycieli na szkolenie podnoszące kompetencje w zakresie nauczania metodą eksperymentu,
- 5 rodziców/opiekunów uczniów, którym będzie udzielone wsparcie w zakresie właściwego wspierania edukacji i rozwoju swoich dzieci.
Zgodnie z regulaminem rekrutacja będzie prowadzona w terminach:
- dla uczniów od 1 lutego 2021 r. do 26 lutego 2021 r.
- dla nauczycieli od 1 lutego 2021 r. do 19 lutego 2021 r.
- dla rodziców/ opiekunów od 1 lutego 2021 r. do 26 lutego 2021 r.
Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie w terminie rekrutacji Deklaracji uczestnictwa w projekcie (Załącznik nr 4 do regulaminu rekrutacji) i złożenie jej w sekretariacie szkoły.
Regulamin i harmonogram rekrutacji znajdują się w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej www.3lo.elblag.pl.
Zapraszamy do udziału w projekcie.
Tytuł projektu: Elbląska Szkoła Eksperymentu
Wartość projektu: 4 292 173,81 zł
Dofinansowanie: 4 036 573,81 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 3 648 347,73 zł
MUZYCZNE PASJE DARII PIECH
- 31.01.2021
Daria Piech - uczennica klasy Ia nagrała właśnie cover piosenki Rihanny i zgodziła się opowiedzieć o swojej muzycznej pasji. Otóż swój własny zespół miał dziadek Darii, który umiał grać na kilku instrumentach i wraz z zespołem przez wiele lat koncertował. Obecnie w zespole gra wujek, a mama Darii śpiewała w szkolnym chórku.
Tak więc muzyka towarzyszy Darii od dziecka, tym bardziej, że po raz pierwszy wystąpiła jako sześciolatka na scenie Ośrodka Kultury w Młynarach. Poważne solowe występy rozpoczęły się od drugiej klasy szkoły podstawowej i trwają do dziś.
Najważniejsze sukcesy Darii to:
- w 2019 r. 2 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Lokalnym Zimowe Melodie
- w 2019 r. 2 miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcej
- w 2018 r. 2 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Lokalnym Zimowe Melodie
Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach piosenki świątecznej oraz piosenki angielskiej.
Z wielką radością prezentujemy portret uczennicy , która rozwija swoją pasję i to z sukcesami. Sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizowanie festiwali i konkursów, więc Daria również przeniosła się do sieci.
Gratulujemy i zachęcamy do wysłuchania coveru przeboju Rihanny ( platforma MT).
Katarzyna Maciesza
KSIĄŻKA Z PLECAKA - HUMANIŚCI NA SPOTKANIU Z POEZJĄ
- 23.01.2021
Książka z plecaka to autorski projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, oparty na idei partnerstwa i współpracy uniwersytetu ze szkołami. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr hab. Lech Giemza, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
III LO nawiązało współpracę ze stowarzyszeniem i dołączyło do grona szkół związanych z projektem już w kwietniu ubiegłego roku. Podczas nauki zdalnej nasi uczniowie, szczególnie maturzyści brali udział w wykładach online prowadzonych przez wykładowcę KUL.
Tematy spotkań zazwyczaj zazębiają się z podstawą programową, ale wykładowcy nie „robią lekcji”. Uczniowie mają szansę wejść w dyskusję, mogą spojrzeć na znane lektury z nowej, często zaskakującej perspektywy. Nie inaczej było podczas ostatniego, piątkowego spotkania z profesorem Lechem Giemzą.
W wykładzie i warsztatach online, poświęconych twórczości Wisławy Szymborskiej uczestniczyli uczniowie klas: 2a, 3a i 3b. Mieli możliwość dyskusji na temat omawianych przez profesora tekstów poetki a także poznali ciekawostki z życia naszej noblistki. Mamy nadzieję, że udział w wykładzie zachęci młodych ludzi do sięgania po książki, ponieważ jak mówiła właśnie Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła „.
Katarzyna Maciesza
Galeria zdjęć
brak danych