19 maja 1999 r. Uchwałą Rady Miasta Elbląga
III Liceum Ogólnokształcącemu nadano imię Jana Pawła II.
Mottem szkoły są słowa Patrona:
„Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali.”
Patron III Liceum Ogólnokształcącego
Już 21 lat Jan Paweł II jest Patronem kolejnych pokoleń młodzieży kształcącej się w III LO. Nadanie szkole imienia wyprzedziło o niespełna trzy tygodnie wizytę Papieża w Elblągu. Przedstawiciele uczniów mieli zaszczyt wręczyć w darze Janowi Pawłowi II multimedialną prezentację szkoły.
Niezmiennie od 21 lat mottem szkoły, witającym przekraczających progi III LO, są słowa Patrona wypowiedziane 2 czerwca 1997 r. podczas pielgrzymki do Polski:
„Wymagajcie od siebie, choćby nawet inni od was nie wymagali.”
Kim był ten Wielki Polak? Dla jednych Papieżem, dla innych Lolkiem.
Nazywał się Karol Wojtyła, dla przyjaciół Lolek. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W wieku 10 lat rozpoczął naukę w Gimnazjum Męskim w rodzinnym mieście. Tu zachwycił się poezją i teatrem. Należał do szkolnego kółka teatralnego – tam odkrył i stopniowo rozwijał swoją pasję aktorską. Był pilnym uczniem, lubianym i towarzyskim kolegą. Lubił sport, aktywność fizyczną, tej pasji pozostał wierny do końca życia.
Los nie szczędził mu bolesnych doświadczeń, wcześnie stracił matkę i rodzeństwo – siostrę Olgę oraz starszego brata Edmunda.
W 1938 roku z ojcem przybył do Krakowa, gdzie zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. Karol Wojtyła wraz z innymi studentami był świadkiem aresztowania 184 profesorów swojej uczelni, których następnie uwięziono w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
By uniknąć wywiezienia na przymusowe roboty do Niemiec, zgłosił się na ochotnika do pracy w kamieniołomie na Zakrzówku. Potem przeniesiono go do zakładów chemicznych „Solvay” w Borku Falęckim.
Jeszcze w czasie okupacji, w 1942 roku, rozpoczął studia teologiczne w konspiracyjnym Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Wydziale Teologii UJ w Krakowie.
Działał też w tym czasie w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, założonym przez Mieczysława Kotlarczyka. Na tej poetyckiej podziemnej scenie prezentowano repertuar narodowy, dzieła wieszczów.
Studia teologiczno-filozoficzne ukończył po wojnie i 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk księcia Adama Stefana Sapiehy, metropolity krakowskiego.
W kolejnych latach zdobywał tytuły naukowe: doktora, docenta. Pracował jako wykładowca Seminarium Arcybiskupiego w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pisał wiersze i dramaty.
W 1958 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a w 1963 roku Papież Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim.
Wybrany na papieża 16 października 1978 roku (jako pierwszy od 455 lat nie-Włoch):
- podjął dialog ze światem i Kościołami lokalnymi,
- odbył 104 podróże apostolskie, podczas których odwiedził 135 krajów,
- spędził w podróżach apostolskich po świecie 584 dni i przebył około 1,7 mln km,
- wygłosił ponad 2,4 tys. przemówień oficjalnych,
- 9 razy odwiedził Polskę (zawsze całując na powitanie ojczystą ziemię),
- napisał 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji i 45 listów apostolskich,
- jako Papież otrzymał 13 doktoratów honoris causa (w tym 8 nadanych przez polskie uczelnie).
Zmarł 2 kwietnia 2005 roku po heroicznym zmaganiu z chorobą, a jego ostatnie dni były katechezą cierpienia, która wywołała na całym świecie bezprecedensową solidarność modlitwy i skupienia wielu milionów ludzi.
W pogrzebie Jana Pawła II uczestniczyło 1,1 mln osób.
Tłum zgromadzony na placu Św. Piotra wołał: Santo subito! (Natychmiast święty!).
Pochowany został w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Rzymie.