Menu

 • SEKRETARIAT

  W dniach 29.07 - 19.08 sekretariat będzie nieczynny. 

 • EGZAMINY POPRAWKOWE

  28 sierpnia godz. 9:00 egzaminy poprawkowe z chemii i matematyki. 

 • KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  Rok szkolny 2018/2019 można uznać oficjalnie za zamknięty. Nadeszły wreszcie upragnione wakacje. 19 czerwca 2019 roku zabrzmiał ostatni „dzwonek”. Był to rok wyjątkowy w historii naszej szkoły. Zmieniliśmy swoją siedzibę. Mury szkolne pożegnał ostatni rocznik gimnazjalistów.

  Wszystkim uczniom życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji!

 • List od Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego

  List od Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego
 • III LO W HOŁDZIE JPII

  W tym roku przypada XX rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Elblągu oraz XX rocznica nadania przez Radę Miasta Elbląga 19 maja 1999 r. III Liceum Ogólnokształcącemu w Elblągu imienia Jana Pawła II.

  Jubileuszowe uroczystości w III LO odbyły się 7 czerwca 2019 r. Młodzież oddała hołd Patronowi Szkoły, składając wiązankę kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy Katedrze Św. Mikołaja.

  Następnie na skwerze przed III LO umieszczona została KAPSUŁA CZASU, do której włożone zostały fotografie klas i „listy do przyszłości” przygotowane przez uczniów, zawierające życzenia i przesłanie do przyszłych pokoleń. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki”.

 • KONKURS FOTOGRAFICZNY PN. „MÓJ PIES I WODA - BEZPIECZNA PRZYGODA”.

  KONKURS FOTOGRAFICZNY PN. „MÓJ PIES I WODA - BEZPIECZNA PRZYGODA”.
 • KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

  KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

  Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca wI Miejskim Konkursie Języka Hiszpańskiego oraz Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej:) 

   

  Dnia 10 czerwca 4 uczniów klas pierwszych i drugich oraz 2 tegorocznych absolwentów wzięło udział w II etapie konkursu, który w tym roku organizowany był w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.

  W części poświęconej gramatyce i leksyce hiszpańskiej II miejsce zajęła Alicja Chojnowska (kl.IIIA) a III miejsce - Natalia Gajewska (kl.IIB).

  Natomiast w części o kulturze i cywilizacji Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej) III miejsce zajął Paweł Rapcewicz (kl.IIIC).

  ¡Enhorabuena! Gratulacje:)

 • LEKCJA O OBRADACH OKRĄGŁEGO STOŁU PRZYGOTOWANA PRZEZ NASZYCH UCZNIÓW

  6 czerwca uczennice klasy II b: Wiktoria Czapiewska, Kamila Mańkowska i Wiktoria Mikulska przeprowadziły lekcję poświęconą obradom Okrągłego Stołu oraz drodze do wolności i upadku komunizmu w Polsce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy III Gimnazjum nr 4 w Elblągu.  

  Warto rozmawiać na ten temat, ponieważ z pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe.

  Wystąpienie było wzbogacone o prezentację multimedialną oraz specjalny quiz przygotowany przez Adriana Komonia, Jakuba Hryciuka i Jakuba Weisa również z klasy IIb.

 • XXI WARMIŃSKO-MAZURSKIE DNI RODZINY W III LO

  XXI WARMIŃSKO-MAZURSKIE DNI RODZINY W III LO

  Społeczność III LO w Elblągu aktywnie włączyła się w kolejną edycję Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Tym razem uczniowie przygotowali prezentacje ukazujące różne modele rodziny w znanych im tekstach kultury.  Motyw rodziny , jak się okazuje, jest ciągle obecny w dziełach pisarzy, malarzy czy filmowców.

  7 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na prezentację zatytułowaną „Od Rodziny zastępczej do Rodzinki.pl” - model rodziny w znanych Ci tekstach kultury.” Uczniowie zachwycili różnorodnym doborem tekstów, a tym samym zaprezentowali rozmaite portrety rodziny. Jury po wysłuchaniu wyłoniło laureatów szkolnego konkursu:

  Miejsce I ex aequo- Natalia Szczerba kl. Ia i Karol Przybysz kl.Ic

  Miejsce II-Lila Ivanowa kl.Ia

  Miejsce III-uczennice gimnazjum: Agata Bolton i Magda Mróz

  Gratulacje!

  K.M.

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNO-AKADEMICKIEGO W KL.1A I 2 B

  To już kolejny rok współpracy naszego liceum z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W audytorium WSD w Elblągu uczniowie klas 1a i 2b, objętych patronatem wyższej uczelni, wysłuchali wykładu opiekuna naukowego z ramienia WPiA UG, Pana Piotra Zielińskiego pt. „Rodzina- aspekty prawne i moralne”. W spotkaniu naukowym uczestniczyła Pani Dyrektor Beata Orzech, która podkreśliła wartość nauki i zachęcała młodzież do dalszego zgłębiania nie tylko wiedzy o prawie. 
  Martyna Mierkowska i Michał Jeremicz z kl. 2 b, podziękowali w imieniu społeczności uczniowskiej za drugi rok owocnej współpracy.  Zwieńczeniem naszych zmagań „prawniczych” był wyjazd naukowy 10 czerwca 2019 r. na UG. Wspólnie ze studentami I roku prawa i administracji uczestniczyliśmy w zajęciach na temat '' Wnioskowania prawniczego” w ramach logiki dla prawników. Wykład i zajęcia poprowadził  Pan prof. dr. hab. Oktawian Nawrot, który piastuje również stanowisko Sędziego Sądu Najwyższego.
  Dziękujemy Pani Dyrektor B. Orzech, wychowawcom klas patronackich, naszym nauczycielom przedmiotowym za wsparcie w realizowaniu i rozwijaniu naszych zainteresowań i pasji.                                             

  Wdzięczni uczniowie
   

 • KOLEJNY SUKCES KAROLINY SZCZEPAŃSKIEJ

  W siedzibie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie ,w dniach 5-6 czerwca 2019 r. rozegrany został etap ogólnopolski konkursu historycznego „ Do broni !” Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne, Jury konkursu przyznało Karolinie Szczepańskiej z kl. 1b III miejsce i tytuł laureata na szczeblu ogólnopolskim.

  Uczestnicy finału, zgodnie z  regulaminem, mieli zadanie przedstawienia komisji w ciągu 20 minut swojej pracy, wskazując na motywacje, źródła, które wykorzystywali, wnioski, a następnie odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące tematyki ziemiańskiej w kontekście II wojny światowej. 

  Tematem pracy konkursowej Karoliny były losy rodu Donimirskich herbu Brochwicz z Pomorza.  Praca to barwna  historia rodu ziemiańskiego, wzbogacona fotografiami dworów, krypt grobowych, tablic pamiątkowych, które autorka wykonała samodzielnie podczas podróży- szlakiem rodu   Donimirskich . W krakowskim finale wzięło udział ok. 150 uczniów z całej Polski w 3 grupach wiekowych.

  Uroczysta gala podsumowująca konkurs, odbyła się 6 czerwca o godzinie 14.00 we dworze Antoniego i Elżbiety Potockich w Krakowie – Olszy.

  Organizatorami konkursu byli:

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie, Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

  Partnerem z ramienia edukacji Małopolskie Kuratorium Oświaty.

  Gratulujemy sukcesu !

   

  Na zdjęciu Hrabia Antoni Potocki i Karolina Szczepańska

   

   

 • PAPIESKI DZIEŃ SPORTU W III LO W ELBLĄGU

  PAPIESKI DZIEŃ SPORTU W III LO W ELBLĄGU

  Papież Jan Paweł II w młodości był sportowcem. Ulubiona gra Karola Wojtyły to piłka nożna, ale kiedy został papieżem, w rezydencji Castel Gandolfo powstał basen, w którym papież pływał. Jako pierwszy zwierzchnik kościoła Jan Paweł II zasiadł na trybunie i obejrzał cały mecz kibicując piłkarzom .Ponadto Karol Wojtyła jeździł na nartach i pływał kajakiem, chodził po górach. Widać, że Papież kochał „sport”.

  Nasze obchody Dnia Patrona Szkoły połączone były z rywalizacją sportową. W tym dniu rozegrane zostały  towarzyskie spotkania w sportach halowych: koszykówka, siatkówka, piłka halowa. Składy drużyn to połączone reprezentacje licealistów i gimnazjalistów. Każdy zespół przed meczem miał za zadanie opracować taktykę gry oraz sposób dokonywania zmian.  Na boisku podczas gry zauważyć można było, iż wszyscy gracze wywiązywali się ze swoich zadań. Punkty zdobywali wszyscy i  mieli z tego wiele radości. Taka sportowa zabawa pokazała, że młodzież potrafi wspaniale się bawić wykorzystując swoje umiejętności sportowo – rekreacyjne. Brawo dla aktywnych!!!

 • OGÓLNOPOLSKA AKCJA PROMOCJI CZYTELNICTWA

  OGÓLNOPOLSKA AKCJA PROMOCJI CZYTELNICTWA

  "Jak nie czytam, jak czytam" - ogólnopolska akcja czytelnicza w III LO

  Wbrew obiegowym opiniom głoszącym, że dzisiejsza młodzież nie czyta, udaliśmy się na skwer graniczący z naszą szkołą, aby udowodnić wszystkim niedowiarkom, że CZYTA i zadać kłam szerzonym kalumniom. 

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia.

  A. M.

  https://czytamy.org/materialy

 • INTERNET - SEZAM CZY ŚMIETNIK KULTURY?

  INTERNET - SEZAM CZY ŚMIETNIK KULTURY?

  W III LO 30 maja 2019 r. o godzinie 9.00 – 10.30 odbyła się Konferencja językoznawcza pod hasłem Internet – sezam czy śmietnik kultury?  Miejscem spotkania młodzieży zainteresowanej  problemami współczesnej komunikacji internetowej było audytorium WSD w Elblągu.

  Uczniowie klasy I c (medyczno –przyrodniczej) i II b (prawno-dyplomatycznej)  wystąpili przed ósmoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 12 oraz uczniami naszej szkoły. 

  W programie konferencji znalazły się mini wykłady i prezentacje dotyczące zagadnień bliskich współczesnemu społeczeństwu cyfrowemu.

  Wiktoria Mikulska, Wiktoria Czapiewska, Kamila Mańkowska z klasy II b zaprezentowały ewolucję sposobów komunikacji.

  Iza Kazimierczuk i Karol Przybysz z klasy I c omówili zasoby Internetu oraz dokonali ich oceny.

  Jakub Hryciuk i Michał Jeremicz z klasy II b  przedstawili  polska mowę internetową.  Swoje wystąpienie uatrakcyjnili quizem z wykorzystaniem technologii cyfrowej.

  Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w  przygotowanych wystąpieniach starali się skłonić słuchaczy do refleksji nad złożonością problemów językowych związanych z komunikacją internetową.  Jednocześnie zaprezentowali  bogatą wiedzę dotyczącą przestrzeni internetowej, umiejętności  posługiwania się technologią cyfrową oraz wygłaszania przemówień przed szczególnie wymagająca publicznością, czyli … rówieśnikami.

  Zapraszamy na kolejną konferencję w przyszłym roku szkolnym.

 • KONFERENCJA Z OKAZJI 30. ROCZNICY WYBORÓW Z 4 CZERWCA 1989 R.

  KONFERENCJA Z OKAZJI 30. ROCZNICY WYBORÓW Z 4 CZERWCA 1989 R.

  Uczniowie klasy Ib wzięli udział w konferencji z okazji 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku upamiętniającej pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Czyżyka. Następnie obejrzeliśmy film „4 czerwca – barwy kampanii” przywołującego atmosferę tamtych wydarzeń. Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, zaprezentował przegląd prasy, przywołując tytuły rządowe oraz opozycyjną „Gazetę Wyborczą”. Na koniec mieliśmy okazję wysłuchać wykładu socjologa prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, który uznał, że jest to najważniejsze, najmniej znane i najsłabiej pamiętane wydarzenie w najnowszej historii Polski.

  Jest to z pewnością dzień, który powinniśmy świętować, ponieważ 4 czerwca przyniósł nam Polakom wolność.

  Agnieszka Krzywdzińska

 • II ETAP MIEJSKIEGO KONKURSU JĘZYKA I KULTURY HISZPANII I AMERYKI ŁACIŃSKIEJ DLA LICEÓW

   II ETAP MIEJSKIEGO KONKURSU JĘZYKA I KULTURY HISZPANII I AMERYKI ŁACIŃSKIEJ DLA LICEÓW

  II Etap Miejskiego Konkursu Języka i Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej dla liceów.

  ETAP MIEJSKI - 10.06.2019,

  MIEJSCE: II LO  w Elblągu, g. 9:00

   

 • DZIEŃ PATRONA III LO

  DZIEŃ PATRONA III LO

  Zgodnie z tradycją III LO 7 czerwca 2019 r. odbędą się uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły. W tym roku mają one jubileuszowy charakter  - świętujemy XX rocznicę wizyty Papieża Jana Pawła II w Elblągu oraz XX rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II (Uchwałą Rady Miasta Elbląga z 19 maja 1999 r.).

   

  Program obchodów:

  1. 8.00 – 10.35  turniej piłki ręcznej, siatkowej, nożnej dla dziewcząt i chłopców,
  2. 8.00 – 10.35 rozstrzygnięcie konkursu na prezentację poświęconą rodzinie w tekstach kultury i/lub w nauczaniu Jana Pawła II(czytelnia),
  3. 8.00 –10.30 projekcja filmu „Przed sklepem jubilera” reż. Michael Anderson, 1989 r., ok. 90 min.,
  4. 9.50 – 10.35  akcja czytelnicza z udziałem osób chętnych z klas gimnazjum i liceum,
  5. 9.50 – 10.35  złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem JPII przy Katedrze Św. Mikołaja przez delegację młodzieży i nauczycieli,
  6. 10.45 – 11.00  zakopanie KAPSUŁY CZASU (zawartość to „listy do przeszłości” przygotowane przez wszystkie klasy, pamiątkowe fotografie) w obecności uczniów i nauczycieli,
  7. Od godziny 11.00  lekcje zgodnie z planem.
 • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

  ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

  5.06.2019 uczestniczyliśmy w miejskich Obchodach  Światowego Dnia Środowiska. Z okazji tego ważnego święta na pętli tramwajowej przy ul. Ogólnej odbył się piknik ekologiczny zorganizowany przez Departament Ochrony Środowiska UM. Uczniów naszej szkoły reprezentowała Ewelina Jureko z klasy IIc, która z rąk Prezydenta Miasta Elbląg - Pana Witolda Wróblewskiego odebrała nagrodę za  zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska.
  Ewelina uczestniczy w licznych działaniach, na terenie szkoły i miasta, propagujących ochronę środowiska oraz konkursach o tej tematyce. Ostatnim jej sukcesem jest I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnym w konkursie „Las – ekosystem prawie doskonały” zorganizowanym przez Elbląskie  Centrum Edukacji Ekologicznej W-MODN w Elblągu.
  Zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Środowiska był przejazd ulicami Elbląga pięknie przystrojonym „Zielonym Tramwajem”, który miał na celu uświadominie nam jak ważna w naszym życiu jest przyroda i jak konieczne są działania w celu jej ratowania, szczególnie  w obliczu obserwowanych zmian.  Zachęcamy wszystkich do aktywności na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu. 

   Ewa Piwcewicz

 • LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2019R.

  LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2019R.

  Sportowy rok szkolny kończą zawody lekkoatletyczne. Od kilku lat areną zmagań lekkoatletów jest stadion w Pasłęku. Tegoroczna drużyna naszego liceum liczyła 23 osoby, 9 dziewcząt i 14 chłopców. Mnogość konkurencji, w których rywalizuje młodzież sprawia, że zawody są bardzo ciekawe. Lekkoatletyczna propozycja jest najbardziej z wszystkich dyscyplin sportowych dopasowana do naturalnych możliwości człowieka, dlatego też nosi miano „Królowej sportu”.

  Warunki rozgrywania zawodów były bardzo dobre i wyrównane, co przyniosło naszej reprezentacji 12 medali. Na podium stawali:

  Dziewczęta

  Dalidowicz Maja – 800m I miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

  Zuzanna Rejman – 100m i 200m II miejsca oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

  Adrianna Senwicka – 800m II miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

  Karolina Małkiewicz – 200m III miejsce

          - skok w dal III miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

  Julia Haftkowska – 400m III miejsce, pchnięcie kulą III miejsce

  Chłopcy

  Radosław Pasik – 400m II miejsce

  Przemysław Orłowski – skok wzwyż II miejsce

  Michał Holeniewski – skok w dal III miejsce

  Poza medalistami bardzo ważna rolę w zespole pełnią zawodnicy, którzy uczestniczą w finałach swoich konkurencji. Pomimo tego, że ostatecznie w rankingu zajmują miejsca poza podium pełnią bardzo ważną motywacyjną rolę dla całego zespołu lekkoatletycznego. Odwagą do rywalizacji niejednokrotnie w bardzo wymagających konkurencjach wykazali się również: Klaudia Schmit, Zuzanna Maksymiuk, Michał Jeremicz, Wiktor Godlewski, Kacper Zieliński, Gabriel Błaszczyk, Jakub Lewandowski, Adrian Straszkiewicz, Jakub Hryciuk, Jakub Weis, Łukasz Chadaj oraz Norbert Pacewicz.

  Za sportową postawę, gratulacje!

  Iwona Stando i Waldemar Maciesza

 • DNI DAWCY SZPIKU W III LO

  DNI DAWCY SZPIKU W III LO

  W dniach 13-17 maja, w naszej szkole, miała miejsce wyjątkowa  akcja informacyjno–edukacyjna WARMIŃSKO-MAZURSKA KOMÓRKOMANIA, zorganizowana przez uczniów klas medyczno- przyrodniczych, pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Ewy Piwcewicz, we współpracy z fundacją DKMS i Warmińsko – Mazurskim Kuratorium Oświaty.

  Akcja KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

  W projekt,  całym sercem i z przekonaniem,  zaangażowały się uczennice klasy II c: Karolina Trochowska, Ewelina Jureko, Kamila Moch, Agata Czeszejko – Sochacka, Paulina Grzybowska i Julia Lindstedt oraz Karol Przybysz z klasy Ic.

  Uczniowie w ramach  projektu przeprowadzili prelekcje dotyczące nowotworów krwi, metod poboru i  przeszczepu komórek macierzystych oraz możliwości realnego wpływu na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami.

  Zwieńczeniem projektu  był Dzień Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Zarejestrowano 27 nowych potencjalnych dawców spośród pełnoletnich uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy czekają teraz na potwierdzenie wpisu do rejestru centralnego DKMS.

  Wierzymy, że nasza akcja przyczyniła  się do obalenia mitów na temat leczenia nowotworów krwi i pozwoli  w przyszłości podarować szanse na nowe życie osobom chorym. Wszystkich, którzy ze względu na wiek nie mogli dołączyć do elitarnego grona potencjalnych dawców zapraszamy za rok.

  Ewa Piwcewicz

strona:

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20

Galeria zdjęć